Изкуство, интерпретация, философска антропология
Ако културата е текст, тогава всички човешки артефакти могат да бъдат подведени под тази семиотична идея – не само произведенията на словесното творчество, но и всички останали изкуства: пластични, визуални и т. н. Думите на немския скулптор Йозеф Бойс: „За мен произведението на изкуството е загадка, естественият ключ към която е самият човек“, са показателни в това отношение. Разбира се, можем да подходим към човека и от позициите на точните науки, но тогава би трябвало да го включим във веригата от причинно-следствени връзки, които не биха допринесли по никакъв начин за разкриването на смисъла на неговото собствено съществуване.
В този ред на мисли трябва да се съгласим с П. Рикьор, според когото традиционната дихотомия между обяснение и разбиране, между номотетични и идеографични науки не е валидно при разглеждането на спецификата на човешкото битие [3, с. 5]. В тази връзка можем да бъде повдигнат въпросът и за връзката между изкуството и науките за човека. Според М. Хайдегер философската антропология е безперспективна дисциплина, доколкото в нея човешкото същество се тълкува в онтичен план, т. е. като социално или политическо животно, без да се подчертава неговата онтологична разлика в сравнение с всяко друго биващо [4, 207].
Въпреки това някои екзистенциално или феноменологико-херменевтично ориентирани философи като П. Рикьор, Х-Г. Гадамер, О. Болнов и др., защитават тезата за възможното разработване на философската антропология в интерпретативен план. Именно от тази гледна точка анализите на определен тип художествени произведения могат да се окажат особено продуктивни и евристични, доколкото чрез тях би станало възможно разкриването на онези смислови аспекти на човешкото битие, които остават недостижими за точните науки. Става дума за смисъла, който е езиково конструиран, а не за описанието на факти, въз основа на които да се градят или отхвърлят теории.
В тази връзка е уместно да бъде припомнена и идеята на П. Рикьор за преодоляването на конфликта на интерпретациите. Според него психоанализата, есхатологията и херменевтиката на човешкото битие (Dasein) не си противоречат непримиримо, доколкото се отнасят към различни измерения – във времеви план – на човешкото битие. Доколкото човекът е езиково същество, то в такъв случай не би трябвало да има проблем за изграждането на връзки помежду им. Условието за това според френския философ е теорията да бъде изградена на семиотична основа [3, с. 8].
Всъщност трите основни интерпретации на човешкото битие се отнасят до трите времеви екстензиии и поради това съгласуването им може да разкрие много по-пълноценно неговите темпорални особености. Тъй като последното никога не е безсловесно, можем да кажем, че преодоляването на конфликта на интерпретациите е осъществимо в наративен план.
Битие и разказ
Човекът е същество, което се формира и живее в истории. Неслучайно в книгата си „Сапиенс: Кратка история на човечеството“ Ювал Харари твърди, че човекът е произлязъл от маймуната поради способността си да разказва истории, в правдоподобността на които е способен да убеди не само себе си, но и своите слушатели. Например шимпанзетата могат да предупредят своите събратя за приближаването на лъв, но не са способни да ги накарат да повярват, че това е тотемът на тяхното племе.
Във тази връзка можем да посочим идеята на П. Рикьор за изграждането на нова теория на въображението, която да се доближава до трансцеденталния схематизъм на Кант, но – за разлика от последния – да бъде изградена на семиотична основа [4, с. 421]. Ако се обърнем към този възглед, ще видим, че между въображението на художника, писателя, музиканта или артиста, не съществуват непреодолими граници, доколкото езикът мотивира и организира всички техни творчески преживявания.
От тази гледна точка става ясна необходимостта от прилагането на херменевтично ориентиран подход както към човешката личност, така и към особеностите на неговите творчески заложби, които намират различни форми на реализация. Само по този начин би станало възможно разбирането на нуждата от изнамиране на нови форми за справяне с изобилието на реалност, която ни заплашва от всички посоки в съвременното общество. Откриването на алтернативни възможности за себеизразяване означава полагане и на нови пътища за свързване с другите, а чрез тях и със самия себе си.
От тази гледна точка принудителните ограничения могат да изиграят положителна роля, доколкото ще тласнат някои хора към изнамирането на компенсаторни механизми за преодоляване на проблемите на изолация и самота. В тази връзка е уместно да споменем мнението на един западен писател, който по времето на тоталитаризма изразява завистта си към социалистическите му колеги, чието въображение било стимулирано от идеологическата цензура.
Комуникацията с произведения на изкуството може да бъде не само катализатор за преодоляване на временните проблеми, причинени от изолацията, но и мотив с по-дългосрочни последици за личностното развитие. Човекът е езиково същество и точно поради тази причина ограничаването на връзките му с другите подлага на сериозно изпитание неговата най-интимна същност. В това отношение изучаването на писателския опит може да бъде от изключителна полза за разбирането на смисловите измерения на проблемите на самотата и изолацията. Колкото и парадоксално да изглежда, но именно хората, които умеят да боравят най-добре със словото, могат най-точно да опишат проблемите, породени от загубата му.