Животът е училище, в което ние минаваме през радости и трудности. Начинът, по който преминаваме през радостите и трудностите на живота, формира възприятията ни за себе си и за света, от една страна, и, от друга, нашите възприятия ни формират като житейски избори. Това е диалектическа зависимост като движение в кръг, зад чийто предел имаме възможност да преминем в ситуация на криза, когато старите ни модели за справяне с ежедневните житейски проблеми се окажат неефективни. В дните на спокойствие сме склонни да заспиваме в благото на деня (т.нар. „унесеност“ на Хайдегер). И биваме разтърсвани и събуждани в кризисните моменти на живота, когато губейки части от своя свят, получаваме възможността да се разширим като съзнание. Времето на пандемия, през което преминаваме понастоящем, ни поставя пред необходимостта от промяна на самите нас и от преосмисляне на ценностите на живота ни.
Екзистенция и криза
Осъзнаването на преходността на всичко в света, в който живеем, ни принуждава да потърсим онази сигурна основа, на която да изградим съществуването си. Ситуациите на криза, както отбелязва Ерик Ериксън в своята епигенетична теория, крият два момента. От една страна, те могат да доведат до регрес и проблеми в личностната реализация, ако индивидите се окажат неспособни да се справят с предизвикателствата, пред които са изправени. От друга страна, те крият и положителен момент, доколкото могат да изведат личността към нов етап от нейното развитие.
По аналогичен начин можем да погледнем и на проблемите, които създаде в социален и индивидуален план пандемията, породена от разпространението на корона вируса. Наложената изолация, от една страна, създава проблеми пред реализацията на социалната по своя характер същност на човека, от друга, дава възможност за личностна трансформация по пътя на обръщането на погледа към себе си. Когато в житейска криза, установените неща, в които сме вярвали и на които сме градили и крепели своя свят, се срутват, тогава ние, оголени, ако съумеем да приемем преходността на човешката си природа, можем да открием нови перспективи за нашето себеизграждане.
Срещата със себе си и формирането на връзка с автентичната ни същност е предпоставка за по-пълноценното общуване с Другия. Моментите на трудност по време на пандемия и житейска криза са условие за освобождаване от фалшивите личностни обвивки, с които човек се е облякъл. Разкриването на Човека с главна буква в нас, разкриването на собствената ни индивидуалност може да се случи чрез изкуството и чрез принципа на творчеството, за който Микеланджело казва, че „идеята [за скулптурата] е там, затворена в камъка. Всичко, което трябва да направите, е да премахнете излишното от нея“ [8]. Образно казано житейските кризи са като чука и длетото за скулптора, с помощта на които чрез принципа на разрушаването се освобождава творението, заключено в камъка.
При липса на формирана вътрешна стабилност, с която да удържаме себе си в трудни моменти, житейските кризи могат да ни съборят. Спокойните дни са добри условия за изграждане на психична база, на която като на твърдина да стъпим в трудни ситуации. Има различни методи за изграждане на вътрешна опора. Един от тях е методът на художественото творчество, приложен като арттерапия.
Изкуството е сила, която може и трябва да служи на цялото човечество
[3, с. 174]. Художественотворческата работа създава условия за установяване в настоящето и обръщане към себе си. Когато човек вярва, че неговият идеал и цел са извън него, в миналото или бъдещето, споделя основателят на културологична школа в психоанализата Ерих Фром, той не се намира в себе си, в своя център, а някъде извън себе си и търси своето осъществяване там, където не може да го открие, търси решения и отговори навсякъде, но не и там, където могат да бъдат единствено намерени – в себе си.
Арттерапията е метод, при който с принципите на творчеството в комбинация с психотерапевтични техники се провокира процес на вътрешна себетрансформация, с цел да се промени или ограничи действието на определени фактори, които се явяват пречка за човешката пълноценност и удовлетвореност от живота. Постигането на личностна промяна на индивида като компенсация на неговите психични дефицити е целта на арттерапията. Методът на арттерапията позволява осъществяване на процес на трансформация на психичната енергия от травматични преживявания в „социално приемливи“ творчески резултати на принципа на сублимацията – защитен психичен механизъм, който описва Зигмунд Фройд [1, с. 871]. Неофройдистите коригират впоследствие тази идея, приемайки, че сублимацията е нормална функция на човешката психика.
В акта на творчество по време на арттерапевтична сесия посредством символния език на художествените образи се осъществява автокомуникация като възможност за себепознание и изяснение на отношението на човека към самия себе си. Това е етап на творческо себеизследване в сферата на несъзнаваното, което според Жак Лакан е конструирано като език, само че на Другия или като друг тип език. Като последващ арттерапевтичен етап се явява извеждането на творческото преживяване до вербален изказ чрез интерпретацията на символните образи, опосредствано изразяващи съдържанията на несъзнаваното. Този процес се осъществява чрез споделянето на преживяванията от творческия акт и събеседването с цел да се разшири себеразбирането на човек. Условията на пандемия са подходящи за осъществяване на творчески процес, защото последният се случва в уединение във вътрешната дълбочина.
Чрез методите на художественотворческата арттерапия се постигат много добри резултати при работа с деца и възрастни както в преработване и преодоляване на състояния на тревожност, вина, гняв, неразрешени конфликти и посттравматични реакции, вследствие на трудни житейски събития, така и в подпомагането при формиране на нови жизнеутвърждаващи модели на поведение. Художествената работа, приложена като арттерапия може да помогне на хората да се справят със страховете и натрупания стрес, който се проявява с повишаваща се тревожност и прераства в криза от загубата на смисъла в живота във време на пандемия и житейска криза. От друга страна художественотворческата арттерапия е начин за повишаване на когнитивните способности, стабилизиране на „Аз“-а, което внася баланс между идеалния и реалния „Аз“-образ, подобряване на себеразбирането чрез осъзнаване на логиката на собственото поведение и скритите зад него несъзнавани мотиви и причини, които го диктуват, развиване на доверие във взаимоотношенията с Другия и способност за изразяване на чувства. Художествената дейност оказва благотворното влияние върху мозъка на човека, което определя арттерапията като подход с огромен терапевтичен потенциал [7, с. 77].
Практическа част
Като емпирично проучване бяха проведени арттерапевтични сесии по програмата „Моделиране на себе си“, целящи изграждане на вътрешна опора в трудни ситуации по време на пандемия или житейска криза чрез метода на художественотворческа работа с глина. Глината е подходящ материал за арттерапевтична дейност, благодарение на богатите си възможности за творчески изказ. Със своите пластични качества глината провокира спонтанността в себеизразяването за разлика от другите художествени материали. Художественотворческата работа с глина предразполага към по-лесно навлизане в себе си към личното и колективно несъзнавано. При този процес вътрешните преживявания посредством сензорните усещания намират израз в символични форми от глина.
Художественото творчество, приложено като арттерапията, е ефективен метод при оказване на помощ за възстановяване на психичното здраве в условия на пандемия или житейска криза.