Генеалогия на storytelling
Разказването на истории (storytelling) предхожда писането. Най-ранните форми на разказване на истории са чрез жестове и мимики. Според някои археолози [1] скалните рисунки също са служели като форма на разказ – хората рисували символи от истории по стените на пещерите като средство, което помага на разказвача да запомни историята. Еволюцията превръща мимиките и жестовете в поредица от знаци и звуци. Невербалното разбиране се превръща в символна размяна под формата на разказ. Разказването на истории често е част от религиозните практики и понякога е съпроводено от импровизация и театрализиране чрез музика, танц, маски и др. Фолклорните творения, митове, приказки, песни, сказания са устно, анонимно, колективно творчество. Появата на писмеността фиксира устните истории върху различни медии-носители които правят възможно асинхронното им предаване – разказвач и читател не са заедно в едно място и време. Цялата човешка цивилизация и нейните постижения са част от безкраен колективен разказ. Животът на всеки е низ от създаване и участие в различи колективни, исторически и биографични наративи като автор, герой или слушател. Съществуваме в реалност, изградила цели индустрии за разказване на истории – медии, телевизия, интернет, масова култура, изкуство. В допълнение към фолклорните, митологични, литуратурни, политически, исторически и всякакви други разкази широко разпространение в съвременния свят получава личния разказ. На практика Интернет е безкрайно поле за споделяне на лични разкази в различна форма – чрез писан текст, видеоклип, изображения и т.н. Дигитализацията размива границите между колективно и лично пространство, позволява асинхронна групова комуникация и възможност за преработване на личните истории в колективни.
Колективен разказ и терапия
Катарзисният и терапевтичен ефект от разказването/представянето на истории се използва широко като метод в практиките на Психодрама, Плейбек театър, Драма терапия и други. Разказването на истории като комуникационна техника намира приложение при разрешаване на етнически, политически, религиозни и други конфликти [2], използва се като средство за ускоряване на психологически и социални промени, в обучението, бизнеса и т.н.
Разказването на истории е част от начините за справяне със стресови и непознати ситуации. Доказателство за това са различните летописи, хроники и литературни произведения, свързани с пандемии: „Декамерон“ на Дж. Бокачо, „Дневник на чумавата година“ от Д. Дефо, „Чумата“ на А. Камю и др. На практика книгата на Бокачо е документ за терапия по време на пандемия чрез разказване на истории. Пандемията от Covid – 19 повлия начина на живот и психиката на хората по цялата земя. Животът по необходимост се превърна почти изцяло в дигитален, стоенето зад стените на дома отвори свободно време, а липсата на външни събития направи хората много по-саморефлексивни. Локдауна, свободното време и десоциализирането освен ограничение се оказаха идеално условие за събуждане на творческата енергия. Много хора почувстваха нужда да пишат, разказват и споделят преживяванията си с другите в ситуация на принудителна изолация, социална дистанция, несигурност и страх. Резултатът от това са множество организирани и спонтанно възникнали платформи за споделяне на лични разкази в интернет.
Разказването на истории е двустранен процес с две реципрочни една на друга дейности – разказване и слушане. Слушателите се учат на концентрация, активно и задълбочено слушане, без предразсъдъци и предположения, с емпатия и усещане на смисъла зад думите. Разказването на истории е процес на самопознание както за разказвача, така и за слушателите. Недовършените или недоизказани истории предизвикват аудиторията да задава въпроси и да търси отговори. След като историята е разказана разказвачът трябва да се увери, че тя е разбрана от слушателите. Сверяват се интенцията на автора, рецепцията на приемателя, разликите в тълкуването и т.н. Разказвачът и слушателите се учат на саморегулация чрез дистанциране от емоциите и възприемане ролята на външен наблюдател.
Груповата работа чрез разказване на истории може да има голям възпитателен ефект, дори и когато се провежда онлайн. Симулацията на реалността и ролите на отделните участници ги подготвят за управление на собствения им живот и създаване на правилата в него, учат ги на лидерство, екипна работа, толерантност към Другия и т.н. Последователното разказване на една и съща история чрез размяна на ролите и перспективата, в различен контекст или в различен жанр, създава множество различни и дори противоречиви разкази. Подобни задачи променят.разбирането за истина, участниците развиват въображението, творческия потенциал, гъвкавостта в мисленето, разширяват интелектуалната и емоционалната си интелигентност.
Споделянето на лични истории има и социален ефект. Конкретните истории на хора, преживели вируса помагат на останалите да осъзнаят опасността, да се пазят, да бъдат подготвени какво да очакват, да знаят какво да направят и как да реагират. Тези истории дават „лице“ на болестта – тя спира да е само статистика в цифри или безлична заплаха. Споделените разкази могат да сплотят обществото, дефрагментирано от противоречивите и неясни послания на политици и експерти, фалшивите новини, теории на конспирациите и т.н.
Една от огромните ползи както за разказвачът, така и за слушателите/читателите на разказите е катарзисът – пречистващо съпреживяване, което сплотява общността и затвърждава общите ценности. Разказът има силни сугестивни и убеждаващи свойства. Той въвлича разказвачът и аудиторията в общ процес на съучастие – независимо дали са заедно физически или онлайн. Историите позволяват на индивида да разширява собственото си житейско време и емоционално пространство, като в рамките на един живот успява да изживее множествен и многостранен чужд опит – алтернативни животи и начини на съществуване, мислене и чувстване. Историите лекуват, утешават и спасяват в дни на изпитания и кризи, ангажират вниманието и отклоняват от лоши мисли, осигуряват емоции и храна за мисълта, могат да носят огромна наслада във време на пандемия, когато другите наслади са недостъпни поради забрани или заплаха от смърт.