Тук намирам мястото на творчеството, защото то ни прави „животворни“. „Докато творим, тази дива и тайнствена сила извайва самите нас и ни изпълва с любов. … Прави ни толкова жизнени, че ние на свой ред излъчваме живот – разпукваме се, цъфтим, завързваме плод.“ [1, с. 358].
Разглеждам пандемията като провокация към себе си, която разкрива пътят навътре; ограничението ни изправи лице в лице с вътрешните ни въпроси и търсения, отношения, които в друга ситуация разсейваме чрез работа и различни занимания. Животът навътре е оголване – среща с неизбежното, което носим в себе си. Боли ни, защото сме изправени пред себе си, пред онзи не-идеален образ, който не винаги обичаме да срещаме. Животът навън дава възможност за използване на маски, да се крием зад прилични самоличности, да се преструваме на вечни и измислени, да си играем на примерни, идеални, контролиращи.
За регулиране на тези крайности (от пустота към пълноценен живот) търсим активности, творчески актове, които са свързани с преобразуване; преосмисляне на ценностите. „… творчеството произтича от нещо, което се надига, вълнува и приижда в нас, а не от нещо, което пасивно чака с надеждата, че случайно можем да го намерим. В този смисъл никога не можем да „изгубим“ своето творчество. То винаги е в нас, изпълва ни или се сблъсква с преградите по пътя си. Ако не открие излаз към нас, то отстъпва, събира сила и отново се хвърля напред, докато пробие. Единственият начин да избегнем упоритата му енергия е постоянно да поставяме препятствия по пътя му или да допуснем да бъде отровено от деструктивно отхвърляне или пренебрегване.“ [1, с. 358].
В този смисъл нямаме основание за оправдание, макар че ежедневието често ни подмамва да мързелуваме, да се отчайваме. Необходимо е да намерим силата да пуснем този поток на творческата енергия, да се отдадем и да се оставим да ни лекува. Питам се какво може да ни съдейства и подкрепи за това да израстваме по-осъзнати, да поемаме отговорност за собственото си поведение и последствията от него, да се научим да живеем пълноценно, без съжаления, без очаквания и как да развиваме по най-добър начин себе си?
Важен момент в това пътуване, в тези размисли е да усетим необходимостта, нуждата от промяна в живота си. Желанието да открием нова или не толкова позната част от себе си, да задълбочим изследването на собствената си същност, да изпитаме желание и необходимост да променим някой стар и износен модел, който усещаме, че не ни носи нищо градивно, а разпознаваме, че служи само за извинение пред нас самите или пред другите. Процеси, които изискват време, опит и усилия, за които всеки е подготвен по различен начин.
Изолацията, самотата, ограничението могат да ни доведат до състояние, в което се чувстваме като „умираща река“, отново свързано с творческата енергия. Загубата на тази енергия е „психологическа и духовна криза“, „чувстваме загуба на енергия, чувстваме се изтощени, нищо в нас не помръдва.“ [1, с. 364].
Творческият акт като убежище – разкриване на вътрешните пластове, пътуване в недрата на личното, възможност за споделяне отново, за среща със собствените пластове, страхове, илюзии и бягства.
Клариса Пинкола Естес в своята книга „Бягащата с вълци“ посочва важни стъпки за пречистване на нашата творческа енергия. В този процес е необходимо да поемаме подкрепа – от себе си и от другите; да реагираме, защото „творчеството е способността да реагираме на всичко, което става около нас, да избираме от стотици възможни мисли, чувства и действия, които се надигат в нас, и да ги сливаме в уникална реакция, израз или послание, носещи сила, страст и значение.“ Да бъдем диви, „да оставяме всичко да се движи“, да се освободим от страха от провал като му се отдадем, като оставим страха да ни се нахвърли и да ни ухапе, „за да можете веднъж завинаги да приключите и да продължите напред“. Да пазим времето си, да упорстваме, да пазим творческия си живот и да го храним с „време, принадлежност, страст и независимост.“ [1, с. 377, 379]
Обобщение
В гранична ситуация на пандемия, наложената изолация, чувството на несигурност за здравето и икономическите затруднения, човек търси опора за справяне с всичко, което се поражда у него – болка, страх, гняв. Човекът в съвременния свят се оказа изправен пред редица нови изпитания, в които се наложи преосмисляне на важни житейски въпроси, за да намери всеки индивид начин за справяне физически и емоционално. Творческият акт разглеждам като отдаване на любов, претворяване, в което влагаме страховете си, тревогите си, радостите си, за да ги отдалечим от себе си, да ги погледнем отстрани, от нова перспектива.
Литература
1. Естес К. П. Бягащата с вълци/ИК „Бард“, – 2010. ISBN954–585–212–7
2. Марковски М. П. Анатомия на любопитството/Изд. СОНМ, – 2006. ISBN‑10: 954–8478–81–1
3. Паскал Б. „Мисли”/Наука и изкуство, – 1987 г.
4. Фром Е. Човекът за себе си/УИ „Св. Климент Охридски“, – 1995. ISBN954–07–0291–7