Трите “В”: въображение, воля и вдъхновение са изключително важни за осъзнаването и възпитаването на студентите, особено по време на пандемична обстановка. Защото времето в изолация има своите специфики. Нарушава се физическото общуване между хората. Зрителният контакт, докосванията, усмивките, смехът и прегръдките, при които се отделя окситоцин не само в тялото, но и в мозъка, са ограничени до минимум. Екстравертната настроеност на младежките години се блокира принудително. Качеството на предаване на практическата двигателна информация, свързана с прякото общуване на психофизическо ниво, е нарушено. Провеждането на занятия по пантомима и йога през интернет, без прякото физическо присъствие на обучителя и обучавания, затруднява процеса на приемането на информацията и може да намали драстично нивото на качеството на нововъзприетите знания. Тъй като обучението се приема само чрез гледане и с вербални наставления, а не с физически допир за коригиране на неправилно изпълнените пози на тялото. Това дистанциране намалява мотивацията за работа и от двете страни на процеса: и на студентите, и на преподавателите.
Новото време и новата нормалност изискват и нови методи на преподаване и търсене на нови модели за запазване на качеството на обучително-творческия процес. И най-вече запазването на емоционално-стабилно работно-творческо състояние при студентите. Защото сцената, както и актьорът, се променят заедно със социума и човешката психика [3].
Според доктора по психология, Карл Попър (1902–1994), в човека има три свята: Свят Едно: материалният – на физическите вещи и живите същества; Свят Две: субективният свят на индивидуалния психичен живот – нашата всекидневна психология. Този свят обхваща в себе си: чувства, образи, страсти, мисли, волеви актове; Свят Три: нематериален – идеи, символи, принципи, теории, абстрактни правила. Свят Три е светът, който постоянно преработва опита и преживяванията от Свят Едно и Свят Две. Свят Три е областта на изучаването, на науката и на изкуството [7]. Ако приемем принципите на тази схема, бихме могли да направим извода, че страховете са от света на емоциите – от Свят Две на човека, и те блокират достъпа му до Свят Три. При новосъздалите се пандемични условия и принудителна обстановка на изолация първото емоционално състояние, което се задейства в човека, е страхът. Този страх е неочакван, мощен и е свързан с изконния еволюционен процес на човека – оцеляването му, и с неговата базисна нужда от сигурност. Страхът, от една страна, е породен от неконтролируемостта на обстановката, а от друга, е страх от неизвестността. Според йогите само 5% от нашите страхове са основателни, останалите са плод на нашето въображение. Но в тази обстановка на масирана медийна и глобална заплаха човек не би могъл чисто рационално да прецени този страх, от заразяването, дали е основателен, или не е основателен, а е плод единствено на въображението му. Това ескалиране на страхово напрежение би могло да се сравни с напрежението по време на военни действия, но с един невидим враг, който не може да се различи и обезвреди; не може да се определи доколко е истински и доколко е въображаем. Тази обстановка, от една страна, е личностно стресова, но от друга, придобива мащабите на глобален планетарен стрес. И за разлика от военната, която е с редуващи се ситуации на засилване и затишие, то тук, тя преминава като фонова, като постоянно присъстващ стрес.
Стресът е физиологична реакция на тялото, при която пулсът се ускорява, кръвното налягане се покачва и се получава мощен прилив на сили, т.е. хипоталамусът в човешкия мозък изпраща импулси към надбъбречните жлези и те отделят в кръвта големи количества от хормона адреналин. Реакцията на този еволюционен процес, свързан с оцеляването на човечеството, е описана като поведение, предизвикано от стреса, още през 1932 от Дъбълю Би Канън като реакцията: Бий се или Бягай [1]. След като се задейства ситуацията на Борба или Бягство, физиологически в тялото на човека от надбъбречните жлези се отделя друг хормон (също толкова мощен както адреналина) – кортизол. Функцията на кортизола е да намали стресовата реакция и да възвърне нормалното функциониране на тялото, заличавайки най-неприятните аспекти на стреса и успокоявайки ума.
Експеримент, направен от американския психолог Мартин Селигман през 70-те години на 19в., доказва как постоянното влияние на стреса променя човешкото поведение и довежда индивида до депресивното състояние, което той нарича: заучена безпомощност. От еволюционна гледна точка стресът е човешкият метод на оцеляването, но това състояние не е всекидневно, а е свързано с определено събитие, което развива инстинкти за оцеляване и усъвършенства мозъчните функции на индивида. Но във времето, в което живеем днес, стресът се е превърнал в част от ежедневното ни съществуване. Това, което се случва в човешкото тяло под въздействието на ежедневния стрес, (който вече се измерва в часове, а не в инцидентност), е изсипването на постоянни количества на хормона адреналин, който, от една страна, се явява храна на бактериите в човешкия организъм, а от друга страна, стимулира изсипването на количества кортизол в човешкия мозък. Най-голямата опасност на стреса е влиянието му върху имунната система и мозъка. Защото организмът на човека не е пригоден към обработването на постоянните количества на стресовите хормони, и когато те циркулират дълго време, те стават вредни. Хроничният стрес: убива левкоцитите в кръвта; опустошава онези части на имунната система, които участват в производството на антитела; развива автоимунни заболявания като астма и диабет (Медина, 2011).
При мозъка стресът вилияе в две посоки: ако стресът не е прекалено силен – мозъкът се включва на еволюционната си функция: започва да работи по-добре: запомня по-лесно, разрешава проблеми. Но, ако стресът е хроничен, това влияе опустошително върху ученето и оцеляването. Стресираните хора постоянно допускат грешки, забравят (краткосрочната и дългосрочната памет отслабват), не умеят да прилагат старата информация в контекста на нови ситуации. Изследванията показват, че хроничният стрес уврежда декларативната памет и изпълнителната функция на паметта – мисленето, пригодено за решаването на проблеми. Но най-голямата коварност на хроничния стрес е депресията, която той отключва в индивида. Депресията е състояние на дерегулация на мисловните процеси и влияе пряко: на паметта, на речта, на квантитативното мислене, на флуидната интелигентност; на пространствените възприятия. Коварното на депресията е, че в много случаи депресираните индивиди не намират изход от депресията и преминават отвъд нея (довеждат се до смърт). Изводът, направен от учените, е, че от стреса не стада само ученето, а от стреса страдат самите хора. Стресовият хормон – кортизолът, е основният причинител на уврежданията, когато успее да си осигури свободен достъп до централната нервна система. Кортизолът е и особено пагубен за клетките на хипокампа, който отговаря за множеството аспекти на ученето при човека. Резултатът от действието на стресовите хормони, когато те дълго време, без прекъсване, атакуват човешкото тяло, е: правят хипокампа уязвим за други видове стрес; прекъсват невронните мрежи на най-ценните индивидуални човешки спомени; спират образуването на нови неврони от хипокампа; могат дори да убият клетките на хипокампа; да доведат човека до заучена безпомощност.
Стресираните мозъци не учат по същия начин (Медина, 2011;171). Стресът има ярко изразен субективен характер. Изразяването му се определя от изминалия опит на индивида и от генетичните му особености. Истината е, че не всички видове стрес са еднакви – едни биха могли да стимулират ученето, но други му вредят. Джинсок Ким и Дейвид Даймънд са изследвали стреса и са дали тристълба дефиниция на стреса (Медина, 2011;175), според която, за да се определи ситуацията като стресова, тя трябва да притежава следните компоненти: Човекът да е във възбудено състояние и да има физиологична реакция; Стресовият фактор задължително трябва да предизвиква неприязън; Човекът трябва да има усещането, че стресовият фактор не е под негов контрол и колкото повече контролът се изплъзва, толкова по-голяма е неговата скала. Щом са налице тези три компонента, тогава би могло стресът да се измери и в лабораторна среда. При човека чувството за контрол е изключително важен фактор, защото е пряко свързан с неговата потребност за безопасност и за сигурност. Усещането за контрол повишава продуктивността в човешките действия. Най-сериозната част от успешното управление на стреса е това да си възвърнеш контрола в живота (Медина, 2011). Интересен е фактът, че емоциите са полезни, защото те карат мозъка да обръща внимание. И да търси начини за справяне с емоциите и с породилите ги ситуации.
В човешкото тяло генетично е заложено производството на НФГМ (невротрофичния фактор на главния мозък), той е невротрофин от групата на протеините и задачата му е да поддържа растежа и оцеляването на невроните в хипокампа. НФГМ подпомага развитието на здравословна тъкан, поддържа съществуващите неврони здрави и млади, и по-лесно свързващи се едни с други. Най-чувствителните клетки на неговото въздействие са клетките на хипокампа, и то в областите, отговарящи за познавателните (когнитивните) процеси. Изследванията доказват, че физическата активност (упражнения) повишават нивото на НФГМ в клетките.
Физическите упражнения са една от най-жизненоважните дейности, които човекът може да извършва. Защото чрез активирането на физическо движение се увеличава кръвният поток, преминаващ през тъканите в тялото. По този начин се стимулира молекулата на азотния окис, която подобрява притока на кръв и създава нови кръвоносни съдове, които проникват все по-дълбоко в тъканите на тялото. Чрез физическите упражнения се подобрява преносът на хранителни вещества до клетките и изхвърлянето на токсичните отпадъци. Физическите упражнения увеличават обема на кръв в мозъка, и по-специално на зъбчатата гънка, която е жизненоважна част от хипокампа. По този начин се стимулира по-голям достъп до хранителни вещества на тези клетки и чистенето им от отпадъчни вещества. Посредством дихателните практики и физическите упражнения – Асани, при йогите, се стимулират същите процеси – чрез физически упражнения, комбинирани с дишането. Целта е напълването на тялото и мозъка с кислород. Привеждането на тялото и ума към състояние, при което подобряваме тяхната работоспособност и отзивчивост към нови форми на учене и движение. Данните подсказват, че когато се чувстваме добре, възприемаме по-голям обем от контекстуалната информация, която ни заобикаля [8, с. 91].
За да подобрим обстановката на работа, в новосъздадените условия, трябва да намерим нов подход към тях. Да изолираме фоновия стрес, чрез психофизически упражнения, които са пряко свързани със специфичните само за човека функции: Воля, Въображение и Вдъхновение.
Волята е психична функция, присъща само за хората. Спецификата на волята е, че тя е полифункционална и няма воля отвъд конкретните действия, чрез които тя се реализира. Волята е изключително сложен процес, но условно може да се раздели на воля в тесен смисъл (регулация на хода на конкретни психоповеденчески актове) и воля в широк смисъл (управление на психичните процеси) [4, с. 314]. Схемата на функционирането на волята е: определяне на цел – осмисляне – планиране – поведенчески актове – резултат – оценка на резултата. Главното условие е волята в широкия смисъл да се редуцира и раздроби на малки стъпки: Разделяй и Овладявай. По този начин се навлиза в полето на схемата на функциониране на волята с нейните ясни етапи. Полагането на усилия е задължителното условие, за да се случи действието. Полагането на усилия е Азова функция, то “удължава” и “усилва” активността на Аза, прави го определящ фактор в ситуационното поле [7, с. 152]. Свикнали сме да разглеждаме волевите актове като свързани единствено с двигателната активност на тялото, винаги подвластни на практическите ситуации. Но има и смислово усилие (Бартлет, effort after meaning), което се явява ментално усилие и води до промяна на смисловата тъкан на преживяването – то има смислов, а не телесен ефект. Усилието, което е насочено към смисъла, създава, подрежда или разрушава смисловите образувания. Това значи, че смисловото усилие е действие в един виртуален (въображаем) свят. Въображението участва в смислообразуващата фаза на волевите актове, а наличието на воля дава виталност на идеите и образите на въображението, превръща ги в открития и дела. Може би двете функции споделят общо начало в дълбините на човешката еволюция и са се развивали синергично, като заедно с това всяка от двете е претърпяла специфична вътрешна диференциация [7, с. 87]. Изследванията са доказали, че волевите физически усилия се завършват (довеждат до край) в много по-голяма степен от волевите смислови усилия.